top of page

"Pokytis"

Žmogaus gyvenimas yra stipriai susijusi su aplinka, kurioje jis gyvena: supanti gamta, klimatas  turi įtakos žmogaus elgsenai ir ją formuoja. Kiekvieno žmogaus gyvenimas turi ritmą, kurį apsprendžia gamtos ritmas: susipynę gamtos ir darbo ritualai tampa to krašto, šalies tradicijomis. Žodis „tradicija“ yra kilęs iš lotyniško žodžio traditio ir reiškia perdavimą, pasakojimą.

Anglų- airių politikas, filosofas  Edmundas Berkas,  puikus tradicijos gynėjas nuo tų, kurie mielai iššvaistytų vėjais visą mūsų paveldą. Jis pabrėžė tiesą, kad nors ir mes esame įsipareigoję ateities kartoms, tačiau negalime paneigti visos savo praeities vien dėl miglotos ateities iliuzijų. Tačiau, kaip Berkas mokė, kiekvienas pokytis turi vykti nuosekliai ir iš lėto. Kitu atveju gimtų jėgų, galinčių visiškai sunaikinti dalykus, kuriuos reikia išsaugoti. 

Šiame darbe tiriami trys laikotarpiai Lietuvoje. 2017 metai, per kuriuos pasikeitė kiaulininkystės tradicijos. Pirmas laikotarpis- kiaulų auginimo bei skerdimo tradicijos Lietuvoje. Antras laikotarpis-  kiaulių maro paplitimas didžiojoje Lietuvos dalyje. Trečias laikotarpis-  tradicijų pokytis. Tik kylantis klausimas, ar palaipsniui atsirandantis pokytis yra visada teisingas?

Kūrinyje nagrinėjami pokyčiai Lietuvos kaimo tradicijose prieš ir po Arfikinis kiaulių maro protrūkio. Valdžia siekant pažaboti plintantį marą, uždraudė didžiojoje Lietuvos dalyje auginti ligai neatsparius gyvūnus. Įsigaliojus šiai tvarkai kaimo gyventojai prarado svarbiausią maisto šaltinį- kiaules. Palaipsniui auginimo vietos ištuštėjo ir jas užpildė kitos alternatyvos. Pradėję verstis kitomis šakomis, kaip žemės ūkis ar kitų kultūrų gyvūnų auginimu, nebeliko žinių bagažo, kuris buvo sukauptas bėgant metams, perduotas iš kartos į kartą. Turėtas tradicijas pakeitė kitos.  Problemai nagrinėti pasitelkiu ir savo asmeninę patirtį, tai man padėjo atskleisti drastiškus kraštutinumus per artimą ryšį su fotografijose rodoma lokacija. Būtent dėl šios priežasties pasirinkau šią problemą savo darbu parodyti kraštutinumus, kurie turi įtakos daugeliui Lietuvos kaimo gyventojų. Tik ar atsiradusios naujos tradicijos yra teisingos ir ar dėl to nenukenčia kokybė?

  • Linkedin
  • Facebook Clean
bottom of page